top of page

Benefity silového trojboje

Silový trojboj je v momentální době jedním z méně známých sportů. I když v posledních rocích zažívá nárůstu své popularity, stále se najdou jedinci, kteří netuší, o čem tento sport vůbec je.

Laiky je často zaměňován se vzpíráním. Jako got it, oba to jsou silové sporty, u obou se zvedají poměrně vysoké váhy, u obou mají závodníci 3 pokusy na jednu disciplínu. Alee, je to něco jiného. Jednodušše můžu říct, že silový trojboj je takový postiženější brácha vzpírání.V trojboji je tedy cílem zvednout co nejvyšší váhu na jedno opakování. Už jsem výše zmínila disciplíny, ty máme rovnou 3 - dřep, bench & mrtvý tah.

O jednotlivých disciplínách se rozepíšeme v budoucnu.


Jelikož na zvedání vah je momentálně nahlíženo na něco, co nemůže být přeci zdravé & nemůže nás to nijak pozitivně ovlivnit, rozhodla jsem se napsat článek na to, jaké benefity vám může tento sport přinést.


1) Zrychlení metabolismu

Jelikož je trénink poměrně náročný a vyžaduje velké množství energie, spálíte při něm nějaké ty kalorie navíc.

Teď si poklepete na čelo, jak je možný, že valná většina powerlifterů má půpa a jsou no, fluffy.

Důvodem toho je, že jí v surplusu a jídlo mají jako palivo, které využíjí ve svém tréninku.

To ale neznamená, že s tímto stylem tréninku nemůžete zhubnout. I to je možné, pokud správně nastavíte svůj denní příjem.

Bylo dokázáno, že díky powerlifterskému tréninku můžete zvýšit svůj příjem kalorií. Oproti tomu, kdybyste tento trénink nepraktikovali, až o 15%! Tudíž pokud vaším cílem není hubnutí, můžete jíst jako páni!gif


2) Budování svalů

Sice silový trojboj není bodybuilding, ale i při tomto stylu tréninku můžete budovat svaly!

Kromě toho, že v tréninku budete mít 3 hlavní cviky, které jsou komplexní (tudíž u nich využíváte více svalových skupin naráz), se vám v tréninku objeví i cviky doplňkové, které se zaměřují na další svaly.

Pumpičkování je prakticky nedílnou součástí každého dobrého tréninkového plánu.

Proč vlastně?

Svaly vám pomohou zvednout víc, zlepší vám pákové poměry a zkrátí dráhu pohybu.

Dalším benefitem určitě bude to, že vypadáte jako řecký bůh a ne jako koule.

Doplňkové cviky navíc dokáží vyřešit i různé dysbalance, což znovu pomůže lépe zvedat a i lépe vypadat.

gif


3) Silnější kosti

Zdravé a silné kosti jsou důležité, pokud si ceníte svého zdraví. Čím jsme starší, tím vyšší je šance osteporózy (řídnutí kostí) a zlomenin. Na prevenci jsou dostupné i různé suplementy, ale proč do sebe cpát zbytečné prášky, když si můžete poradit i bez nich?

Na toto téma je několik studií potvrzující to, že silový trénink má pozitivní dopad na zdraví našich kostí. Kosti se stávají silnější a hustější.


4) Posílení úchopu

Krom toho, že využijeme silnějšího úchopu v posilovně, můžeme z něj pozitivně čerpat i v každodenním životě. Pro představu, nebudete mít problém odnést svých milion tašek s nákupem na jednu cestu! A to je cool, ušetří to čas. A pokud jste ženského pohlaví, hodí se to o to víc!


Tudíž pokud je vaším cílem posílit úchop, je pro vás silový trénink vhodnou volbou!

gif

5) Silnější CORE

Než se přesuneme k tomu, že vám trojboj dodá neskutečnou sílu, bylo by fajn ještě zmínit posilnění středu těla.

Trojboj vám pomůže k vybudování silnějšího a stabilnějšího CORU. Díky tomu budete silnější, budete mít lepší postavení těla & snížíte rizika zranění.

Navíc pokud máte nízké procento tuku, napomůže vám k definovanějším svalům v této oblasti.gif

6) Nadlidská síla

Jedním, z mého pohledu, top benefitu je síla. Překvapivě tedy silový trojboj pozitivně ovlivňuje i nárůst vaší síly!

Naším cílem je zvednou, co nejvíce je možné. A čím více trénujete, tím silnější budete.

Zvednete více, než běžní návštěvníci fitek. Budou se na vás všude ohlížet, nevěřícně koukat a počítat, kolik že to tam zvedáte.


Takže pokud je vašim cílem nárůst síly, prosím směle do trojboje!


gif


7) Zvýšení sebevědomí

Krom toho, že budete alpha ve vaší posilovně, budete také vypadat lépe a cítit se lépe!


8) Snížení rizika zranění

I když trojboj může být nebezpečná disciplína, se správnou technikou, rozcvičením a warm-upem můžete všem těmto nebezpečím předejít.

Napomáhá k vytrénování a přizpůsobení těla na to, na co ho budete chtít připravit.

Také pomáhá k natahování svalových vláken a zvyšuje se svalová elasticita, což vede k prevenci jejich natrhnutí, utržení.

Společně tedy s posílením kostí, se snižuje riziko jakéhokoliv úrazu při cvičení.


9) Potkáte nové lidi

Na závodech se setkáte s mnoho lidmi, kteří sdílí stejnou lásku k tomuto sportu. Je to tedy ideální prostředí, kde se můžete seznámit.


Mezi další benefity můžeme zařadit to, že nebudete mít problém přestěhovat svůj celý byt, pozitivně působí i na naše mentální zdraví, zažijete neskutečnou zábavu, zlepšíte svůj výkon atd.


Trojboj je tedy sport, který může pozitivně ovlivnit vaše životy. A pokud váháte, věřte mi, jak jednou tento sport zkusíte, už nebudete chtít přestat. :)57 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page