top of page

Chci začít cvičit, co mám dělat?

Pokud jste se rozhodli změnit váš životní styl a jako první volba vás napadla posilovna, tak se určitě najde pár bodů, které byste na začátku měli vzít v potaz. Jelikož pokud jste nikdy nedělali žádný sport, bude to pro vás celkem velká výzva a začátek bude velmi náročný. Pokud už máte nějakou sportovní minulost, tak se s větší pravděpodobností budete nové pohyby učit rychleji a tak snadněji dosáhnete vysněných cílů.Pojďme se tedy podívat na to co by se vám mohlo hodit do začátku:


1. Jídelníček - pokud začínáte, tak volbou číslo 1. by pro vás měl být kvalitní jídelníček, jelikož ať už chcete hubnout, nabrat svaly nebo sílu budete muset jíst, ale nejen co vás napadne (i když i to by se dalo, ale moc dobře by jste se necítili), budete se muset naučit nejprve jíst nutričně bohaté potraviny a ideálně nízkokalorické aby vás co nejvíce zasytily. Správně sestavený jídelníček tzv. na míru vám ukáže kolik máte jíst celkem kalorií pro váš cíl. Dále pro začátek by měl být vyvážený ( pro specifické diety keto, paleo, atd... je spousta času) a měl by obsahovat všechny makronutrienty - Bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny se skládají z aminokyselin a tvoří svalovou hmotu ( některé si naše tělo umí vytvořit samo a některé ne a proto je potřeba je doplňovat) . Tuky jsou nejkaloričtější ze všech tři makroživin, tudíž energie z nich vydrží nejdéle a uvolňuje se postupně, také více zasytí - některé jsou pro náš organismus i nepostradatelné tzv. esenciální. Sacharidy prakticky působí jako zdroj rychlé energie a pak dále jako zdroj mikroživin a vlákniny. Pokud si nevíte rady a chcete pomoci s prvním jídelníčkem, tak můžete využít naše služby zde.

2. Kvalitní trenér - jak píšeme již na začátku článku, pokud jste naprostý začátečník, tak se vám rozhodně vyplatí investovat pár stovek do kvalitního trenéra. Jelikož chození do posilovny je na vlastní nebezpečí a pokud by se vám něco stalo, tak náklady na doktora budou mnohem větší než investice do dobrého trenéra a navíc váš progres bude ztracen hned na začátku. A jak si vlastně vybrat takového trenéra? To je dosti těžká otázka, ale rozhodě vám musí sedět jeho povaha, protože nepůjdete přeci k někomu kdo má armádní přístup a vy se při tom bojíte i lehkého zvýšení hlasu. Dalším bodem budou rozhodně kladné ohlasy nebo recenze. Pokud trenér má špatnou pověst, tak na tom asi něco bude. A jako posledním bod bych si vybral trenéra, který se specifikuje na váš problém - nepůjdete k trenérovi, který trénuje fotbalové drily a vy při tom chcete dřepovat 200kg. Pokud jsme vás zaujaly my dva, tak zase můžete využít našich jak online tak osobních služeb zde.


3. Mějte jasný cíl - přijít do posilovny a běhat od stroje ke stroji pak jeden den jíst zdravě a druhý se zase odměňovat asi nebude úplně to pravé ořechové. Je dobré si říct, napsat nebo jen vědět s jakým cílem jdu poprvé do posilovny a co nejdříve na tom začít pracovat. Cíle se mohou postupem let měnit, ale vždy by měli být podobné původnímu nebo na něj nějakým způsobem navazovat např. přijdu do posilovny že chci zhubnout - uspěji, tak budu pokračovat tím, že naberu svaly a pak budu pokračovat tím, že budu silnější nebo atletičtější. Všechna tato dřina se může proměnit v tom, že i třeba začnete učit ostatní co mají dělat a jak mají dosáhnout své vysněné postavy.4. Učte se - zdravý životní styl, fitness a vše kolem toho je vždy o nějakém progresu. Člověk by se měl učit, ptát se, být zvědavý a ne jen po zbytek svého života poslouchat trenéra. Proto ptejte se trenéra i kdyby mělo jít o kravinu, občas zkuste něco sami, vzdělávejte se v oblasti fitness, poznávejte vlastní tělo a k čemu je geneticky nastavené. Bezhlavé poslouchání trenéra taky není dobré, jelikož pak přijde den kdy trenér nebude moc třeba dovolená nebo nemoc a vy tím pádem nemůžete jít na trénink nebo nebudete vědět co dělat.

5. Najděte si k sobě člověka na stejné vlně - správný sparing dokáže postavit na nohy i mrtvolu, bude vás hlídat jestli nepodvádíte svojí dietu a vaše cesta tudíž bude zábavnější. Občas je fajn si nasadit sluchátka a jít si zacvičit sám, odprostit se od světa a uvolnit ze sebe vše zlé, ale ve dvou se to prostě lépe táhne a vaše výkony, motivace a progres půjdou nahoru. Tento člověk ale musí být fakt na stejné vlně, jinak vás naopak bude tahat od cvičení a bude mít často nějaké výmluvy proč nemůžete jít dneska cvičit, v tomto případě je lepší cvičit sám na sebe.


6. Bavte se - Vyzkoušejte si cvičení a pokud vás to nebaví, tak se na to radši vykašlete nebo zkuste jiný styl tréninku. Jelikož když vás cvičení nebaví, tak u něho prostě dlouhodobě nevydržíte. A pokud si nenajdete v posilovně ani jeden styl, tak zkuste úplně něco jiného, je spousta sportů při kterých spálíte kalorie a zlepšíte tělesnou kompozici. Hlavní je se začít hýbat, posilovna pomůže jen v tom, že budete mít svalovou hmotu navíc (která teda pomáhá pálit více kalorií a vypadáte lépe), ale jinak přímo při silovém tréninku tolik kalorií nespálíte.

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page