top of page

Dřep, benchpress a mrtvý tah - potřebujeme je v tréninku?

Ano i ne. Ale nechte mě to vysvětlit...


Pokud jste silový trojbojař, tak asi není o čem moc mluvit - prostě taháte, dřepujete a tlačíte. Jde vám o maximální sílu a být co nejvíce seznámení s daným liftem. Takže vlastně nakonec neděláte nic jiného nebo maximálně něco podobného.


Ale co když jste cvičenec, který chce jen cvičit pro zdraví? Nezajímá vás váha na čince a ani co zrovna cvičíte? Nebo víte, že tenhle cvik je dobrý a tenhle ne, ale taky je vám to tak nějak jedno, prostě chcete cvičit a dělat to správně a hlavně pro sebe.


V tomto případě NEPOTŘEBUJETE mrtvý tah, dřep a ani benchpress. Teď si řeknete héééj počkat počkat, co to zase mele? Nejsou to náhodou základní cviky?

Ano jsou a v tom nikomu odporovat nebudu a taky je prakticky v tréninku budeme využívat.

Využijeme ale variace, které budou příjemnější a přirozenější pro naše tělo.


Jako jsou TRAPBAR, DOSEDY A TLAKY S JEDNORUČKAMI


  1. Trapbar - díky speciálnímu tvaru osy, která je většinou do šestiúhelníku, tak stojí uprostřed centra gravitace a váhu pak držíme na boku těla. Tím, že je to na stranách a úchopy jsou o něco výše než při klasickém mrtvém tahu, tak jsou naše spodní záda v mnohem lepší pozici. Tudíž menší stres pro naše spodní záda, lépe udržíme techniku i při vyšších vahách a není to tak náročné pro CNS- centrální nerový systém. Díky tomu můžeme trapbar cvičit i časteji v týdnu. Navíc má mnohem větší přenos do ostatních sportů, jelikož postoj je zde více podobný skoku do výšky.

  2. Dosed - asi nejpřirozenější varianta dřepování pro dnešní společnost. Každý den většina z nás dosedá často na židly nebo do auta nebo na gauč = opakujeme ten pohyb milionkrát za život. Proto snad pro 99% lidí je lehké se dosedy naučit a přidávat na nich největší váhu na čince.

  3. Tlaky s jednoručkami - zde se ani snad nemusím moc rozepisovat, unilaterální cvik (každá ruka zvlášť). To by mohlo stačit. Ale v porovnání s benchpressem budou tlaky mnohem příznivější pro naše klouby a naše dysbalance, kterých máme všichni až až.


Ještě jeden tip, pokud přidáte za každý cvik kde používáte obě končetiny, jeden kde cvičí vždy jen jedna, tak máte vyhráno a prakticky perfektní plán na start cvičení.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page