top of page

Deset fitness mýtů


gif


  • Koukej na video toho profesionála jak trénuje 450 tisíc sérií na jednu partii jednou týdně a pojďme to kopírovat. Aneb trénování partie 1x do týdne. Trénovat každou partii 1x do týdne je pro naturálního cvičence nevýhodné a nebude mít optimální zlepšení, tak jako kdyby trénoval 2x nebo 3x každou partii do týdne. Vezměte si příklad z tréninku silových trojbojařů - jelikož potřebují znát všechny cviky naprosto dokonale a potřebují se v nich také zlepšovat, tak někdy cvičí třeba dřep 4x do týdne nebo benchpress 5x za týden. Jediný mrtvý tah se doporučuje trénovat max 2x do týdne. Ale už toto nám říká, že i když nám jde především o svaly, tak je nutné zatížit je vícekrát do týdne. Dalším důvodem je proteosyntéza bílkovin, která je u naturálních cvičenců jen po omezenou dobu. U pokročilých jedinců i jen jeden den. Proto vyšli na světlo i nové výzkumy, které ukazují, že zkušený cvičenec může trénovat každý den full body za předpokladu, že si upraví tréninkový objem práce. Neříkáme, že na partii jednou za týden neuděláte žádný posun, ale bude minimální proti zbytku možností.

  • Hmmm potřebuju už dietu, ale jakou mám zvolit? Keto, carnivore, sacharidové vlny dneska je každý týden nový trend a začátečník nemá možnost se v tomto vyznat a tak zvolím první věc co na něj na internetu vyskočí. Ale pozor na to ne každá dieta je pro každého a proto je lepší začít na vyvážené dietě, která obsahuje všechny potraviny co máme k dispozici (dokonce i ty "nezdravé"). Pokud potřebujete pomoci tak můžete využít našich služeb a my už vám poradíme jak s jídelníčkem, tak tréninkem.

  • Sakra už trénuji celých 61 minut 45 sekund, to jsem přehnal teď budu přetrénovaný. Přetrénování je vetšinou až poslední varianta. Z největší pravděpodobnosti málo jíte nebo spíte. Dosáhnout přetrénování většinou trvá celkem dlouho a musíte mít mimo všechny aspekty vašeho tréninku = trénujete 7x do týdne, ale trénujete 6h denně (trochu nadnesené), málo spíte, málo jíte a celkově hodně pracujete, při takové zátěži skutečně může dojít k něčemu jako je přetrénování, ale jinak můžete prakticky trénovat každý den full body jak bylo řečeno v prvním bodě.

gif

  • Jedl jsem v 8:00 další jídlo mám mít v 10:00. Kouknu na hodinky je 10:00 ale já jsem zrovna na důležité schůzce, svalový bože prosím poraď co mám dělat abych nepřišel o všechny svaly? Prosím vás nic se neděje frekvence jídel není až tak podstatná, hlavní je vždy celkový denní příjem. Můžete jíst klidně 10 jídel denně nebo 3 jídla denně, pokud splníte kalorický příjem a relativně trefíte i poměr makroživin, tak máte vyhráno a je jedno v kolika porcích.  • Snídaně ihned co spadnu z postele. Další mýtus, můžete jít klidně po probuzení na dvou hodinový silový trénink a najíst se až poté. Sice je toto trochu ošemetné, ale pokud jste normální cvičící člověk, který chce jen dobře vypadat nebo se prostě jen dobře cítit, tak pokud se vám po snídani dělá blbě nebo jí nestíháte nebo prostě máte jiný důvod proč jí vynechat, tak si snídani jednoduše nedávejte. Klidně můžete jít i na silový trénink a kardio a pak když už vám vyhládne, tak si tu snídani dát. Na druhou stanu pokud se bojíte o své svaly a záleží vám na každém nabraném gramu, tak jako ideální se považuje si tu snídani dát aby došlo co nejdříve k proteosyntéze, ale i tak to nutnost není.

  • Dřepy jsou špatné pro moje kolena. Chyba! Spravně provedený dřep s velkou osou ( ne v multipressu nebo na stroji ) kolena naopak posiluje a stabilizuje. Většina lidí má problémy s koleny a bolí je, tak si myslí, že dřepy pro ně nejsou, že by to bylo ještě horší. Ale pokud nemáte vážné zranění kolene nebo se vám prakticky nerozpadá, tak skoro snad všechny varianty dřepů, jsou pro kolena přínosem. Nejenže dřepy posílí svaly kolem, ale zlepší i sílu kostí a kloubů, takže vaše kolena budou silnější a vydrží víc i v běžném životě.  • Mrtvý tah už ten název říká, že moje záda přijdou k úrazu, to dělat nebudu. Další chyba, mrtvý tah je nejkomplexnější cvik pro rozvoj celého těla a při správném provedení pro zpevnění spodní části zad a jejich zdraví. Při mrtvém tahu se zapojí nejvíce svalů na těle. Navíc vás mrtvý tah naučí používat svoje tělo i v běžném životě a nebudete se už špatně ohýbat pro věci ze země nebo zvládnete přestěhovat celý byt.

  • Jé koukni na ten krásný stroj a kladky na kterých se můžu protáhnout a skvěle a zdravě si zacvičit. Kladky a stroje samozřejmě mají své místo v tréninku, ale jen když chcete daný sval izolovat a jen v případě že tím dokončujete trénink, nelze na nich stavět všechny své tréninky. Proč? Většina z nich procvičuje jen jediný sval - málo odvedené práce, málo spálených kalorii a možnost dysbalancí kvůli vedené dráze pohybu.  • Potřebuji zhubnout tak budu dělat 31548749 hodin kardia a v silovém tréninku přes dvacet opakování u každého cviku. Další mýtus, silový trénink by měl být pořád s vysokými váhami, jen se může měnit intenzita a přidat některé intenzivní techniky. Silový trénink se nemění prakticky nikdy ať jste v "objemu" nebo dietě, je to jedno! Při silovém tréninku platí celoročně stejné zásady a pokud vážně začnete dělat miliony opakování, tak vaše svaly odejdou dřív než váš tuk.

  • V oblasti fitness je někdy méně více. Ani tohle neplatí. Vždy ať je to kdekoliv pokud do toho více dáte, tak také více dostanete. Nesnažíme se zde tvrdit, že máte makat 24h denně a jíst jídlo rovnou při tréninku a spát na běžícím pásu, ale už když si vezmete příklad ze starých kulturistů jako je Arnold Schwarzenegger, tak on například trénoval 6x v týdnu cca 5h denně a k tomu měl zaměstnání a ještě si bral hereckou školu a školu mluvení anglicky. Takže on je krásný příklad toho jak prakticky víc = víc

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page