top of page

Objem dělá dojem? V roce 2022 už na to konečně zapomeňte

Aktualizováno: 11. 3. 2022

Objem dělá dojem? V roce 2022 už na to konečně zapomeňte

Je rok 2022 a i v této době se na internetu stále objevují motivační videa kulturistů, kteří do sebe cpou nesmyslné množství kalorií aby nabrali “objem” a je k tomu vždycky přidán motivační proslov typu - občas musíš jíst i když nechceš a i když se ti to nelíbí nebo ti to nechutná… a podobné kecy.

A tak se toho většina mladých klučinů chytne a myslí si, že když se budou prakticky přežírat, tak budou nabírat jen svaly a budou vypadat jako ty lidi na motivačních videích.

V tomto článku vám popíšu proč je blbost dělat “objem” tímto stylem a mojí osobní zkušenost.
Tímto stylem objemu naberete převážně jen tuk


Bohužel toto pro většinu smrtelníků nebude ideální přístup k rozvoji svalové hmoty.

I když to vypadá jako logické řešení, prostě jíte a rostete, tak lidské tělo dokáže využít jen určitě procento těchto živin na růst svalů.

Navíc většina těch osob na motivačních videích jsou buďto super geneticky (prakticky nadlidi) obdaření jedinci nebo lidi na kur*a velkém množství steroidů.

Ale chápu působí to skvěle motivačně když týpek má 130 kg svalů, je vyrýsovaný na prach a cpe do sebe jídlo = ostatní si pak myslí, že toho taky dosáhnou když se budou prakticky přežírat.

Ale skoro snad pro všechny tyto lidi přijde pak někdy dříve nebo později takový ten AHA moment.

Kdy bohužel zjistí krutou pravdu s tím jak to je v realitě.

Bohužel hlavně u mladých lidí, může být toto docela velký problém a mentalita obrovského objemu jim spíše může způsobit jen problémy jako například - OBEZITU a svalů naopak poskormu.

A tak si převážně mladí kluci hrajou na svoje idoly a hází do sebe kuřecí s rýží po kilech a myslí si jací jsou to borci.

Myslí si, že jsou ty nejtvrdší týpci v okolí, protože v motivačním videu to taky říkali, jak je tohle ta nejtěžší část nabírání svalů.

Ale co když se vás pak nakonec zeptá někdo na otázku - CVIČÍŠ JEŠTĚ VŮBEC? VYPADÁŠ JAKO KDYBYS “PŘIBRAL” - otázka směřovaná směrem přibral v nedobrém.


Po objemu přichází krutá dietaČasem se dostanete do bodu, kdy už to pro tělo nebude úplně příjemné a přijde doba hubnutí.

Kdy vlastně zjistíte, že toto celé úsilí za to moc nestálo a vaše těžce nabité nebo ehm vypasené ehm GAINZZZZ, nejsou vlastně ani svaly.

V tuto chvíli kdy půjdete do diety, zjistíte že těch 20 až 30 kg navíc vůbec nebyly svaly ale z 99% to byl tuk.

To je ta facka od reality, která může být pro hodně lidí celkem demotivační.

Díky této demotivaci může dost lidí se cvičením seknout nebo se začít dívat po zakázaných látkách.

Ani jedno vlastně není dobré, ale naštěstí dneska už vyplouvá na povrch mnoho informací, které ukazují lepší cestu za svaly.

Pokud ale nevíte jak na to, tak bude ideální sehnat si dobrého trenéra, který ví co dělá a má trochu modernější přístup.

Pokud máte trochu času, tak si rozhodně udělejte průzkum trhu a neoslovujte hned prvního trenéra, kterého vidíte na sociálních sítích.

Nebo trenéra co má 100+kg ve svalech, to jak vypadá trenér nemusí být uplně ten nejlepší ukazatel toho jak moc dobrý trenér to je.

Jelikož když si vyberete podobného člověka jako na těch motivačních videích, tak pravděpodobně bude mít podobný přístup ke stravě a k nabírání svalů.

Jelikož některé tyto informace z minulého století, se pořád ve fitness drží i když je to spíše kulturistický přístup a to většina z vás stejně nikdy nebude .

Pokud není vaším cílem být obří kulturista, tak rozhodně nemusíte jíst jako on a říkat, že máte “objem”.

V pohodě vám bude stačit přidat 300 až maximálně 500 kalorií nad váš současný jídelníček.

Toto přidání kalorií vám zajistí dostatečně prostředí pro ideální rozvoj svalové hmoty, aniž byste nabírali extra tuk navíc.

Dejme tomu, že jste začátečník a do pár měsíců se vám tento růst zastaví, je dost pravděpodobné že jste dosáhli nového udržovacího maxima = vaši přidané kalorie na začátku jsou nyní vaše udržovací v tuto chvíli můžete přidat například dalších 300 kalorií. Přesně takto pomalu, ale jistě budete nabírat převážně svalovou hmotu.

Není to tak, že budete obrovský za 3 měsíce, ale spíše za 3 roky nebo i déle.

Ale jak platí i pro hubnutí, tak i pro nabírání svalů = čím pomalejší to bude tím lepší pro vás - nabíráte jen svaly a minimum tuku nebo shazujete jen tuk a ztrácíte minimum svalů.. Samozřejmě, že u kulturistů nad 100 kilogramů budou přijímané kalorie větší než u většinové populace, ale pořád to neznamená, že by i oni měli přijímat takové množství že za rok naberou 30kg hmoty.

Ano HMOTY, jelikož o svalech se nedá mluvit ani na vysokých dávkách steroidů.Osobní zkušenosti s nepovedeným objemem


Moje osobní zkušenost, je dokonalý příklad toho jak to prakticky dopadá, když berete "objem" až moc vážně.

Se cvičením jsem začal jako 67 kilový klučina, který chtěl nabrat jenom nějaké svaly, ale to se během prvního roku zvrhlo do objemu, kde jsem se dostal skoro až na 100 kg, přesněji řečeno na 99 kg.

Co mi to vlastně přineslo? No jedinou věc zadýchal jsem se i když jsem šel do schodů.

Lidé se mě vlastně ptali jestli pořád ještě cvičím a já jim musel složitě vysvětlovat, že se snažím nabírat svaly přitom jsem nabíral jenom tuky navíc.

Nejhorší bylo potom když jsem se rozhodl že by chtěl svoji formu ukázat a a začít držet nějakou dietu.

V tu dobu pro mě bylo utrpení to, že jsem měl méně a méně jídla a i když jsem skončil na 70kg a nějaký ten gram svalu nabral, tak postupným nabíráním bycho toho docílil také.

Dnes bych se k tomu užpostavil jinak a přidával pomalinku. Tím bych docílil stabilního růstu svalu a nedosáhl bych až obezity.

I když chápu že v dnešní době chceme všichni ideálně všechno hned.

Ale růst svalů rozhodně není něco, co bychom měli nějak uspěchat, ba naopak.

Už jen to že vám tu píšu svojí osobní zkušenost by vás mělo varovat nebo motivovat k lepšímu přístupu k růstu svalů.

Ideálně to berte jako životní součást, která vás bude doprovázet po zbytek vašeho zdravého života, tím budete rádi z každého progresu.15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page