top of page

Popcorn zdravější než rýže?

Tímto článkem nejspíš naštveme spoustu fitness guru a lidí co se zabývají zdravou výživou, ale popcorn vážně může být zdravější než rýže, jde jen o to jak si ho připravíte.


gif


🍿🍿🍿🍿🍿🍿⁣ Pokud si rádi lehnete večer k televizi a něco k tomu ukusujete, tak proč si rovnou nedat popcorn jako v kině 🍿⁣ Ale pozor, není popcorn jako popcorn! ⁣ Pokud si koupíte popcorn do mikrovlnky, kde je plno dalších zbytečných přísad a hodně tuku, tak to nemá se zdravím nic společného. ⁣ Kdežto když si pořídíte popcorn, který si doma uděláte na minimu tuku (např. olej ve spreji) , tak máte prakticky superpotravinu plnou vlákniny- Na 100g má 15g vlákniny a je to díky tomu, že kukuřice na přípravu popcornu je celozrnná a obsahuje tak všechny minerály a vlákninu. ⁣ Toto byl jeden z našich prvních příspěvků na instagramu, ale jdeme si to rozebrat trochu více.


Popcorn může být jedna z nejzdravějších svačin na světě a určitě i jedna z nejoblíbenějších.


gif

Popcorn je plný živin, vitamínů a minerálu. Ale strašně rychle se z něho může stát absolutně nezdravá potravina, jde o to jaký popcorn si dáte a jakou přípravu zvolíte.


Co je teda ten POPCORN?

Popcorn je vlastně zrnko kukuřice, které při ohřívání praskne a zvětší tak svůj objem. Ve středu tohoto zrnka je malé množství vody a to právě při zahřívání vytvoří tu explozi. Dneska je popcorn velice známý a populární jak díky své chuti, tak díky malé ceně - 150g kukuřice na popcorn seženete do dvaceti korun někdy i do deseti.


Popcorn a jeho nutriční hodnoty


gif

Kukuřice na popcorn je celozrnná a tak si zachovává všechny zdravotní benefity.

Na 100g (kukuřice ne už vypuklého popcornu) obsahuje:

Vitamin B1 : 7% DDD

Vitamin B3: 12% DDD

Vitamin B6 : 8% DDD

Železo: 18% DDD

Hořčík: 36% DDD

Fosfor: 36% DDD

Draslík: 9% DDD

Zinek: 21% DDD

Měď: 13% DDD

Mangan: 56% DDD

A z kalorického a marko pohledu je to 387kcal - 13g bílkovin, 78g sacharidů, 5g tuků a nakonec ještě 15g vlákniny, což z popcornu dělá obsahově jednu z nejlepších potravin na světě.


Pro srovnání přiložíme rýži (když už máme v nadpisu, zda-li je popcorn zdravější). Zvolili jsme rýži basmati, která je považována za jednu z nejlepších.

Co se týká minerálů, tak všeobecně rýže má v sobě obsaženo malé % minerálů (dejme tomu, že hnědá má více a některé druhy taky, ale zase hnědá obsahuje hodně odpadních látek)


Takže srovnáme makra a kalorie což u rýže je 354kcal - 7g bílkovin, 80g sacharidů, 0 - 1g tuku a nakonec 4g vlákniny


A co si z tohoto porovnání vzít? Kaloricky vychází možná o něco lépe, ale má menší obsah bílkovin, větší obsah sacharidů a nesrovnatelný poměr vlákniny ku popcornu = rýže bude mít větší dopad na krevní cukr než-li popcorn, ale můžete zde oponovat, že nikdo nejí rýži samotnou a tak se vlastně její GI (glykemický index) snižuje. Což je samozřejmě pravda, ale porovnáváme tu jen samotné potraviny 🙂 Dalším plusem pro popcorn bude právě vláknina a protein, který mají větší sytící efekt, tudíž budete mít po konzumaci popcornu menší hlad.


Popcorn obsahuje velké množství polyfenolů

Polyfenoly jsou mikronutrienty obsažené v rostliných potravinách. Jsou nabité antioxidanty a pomáhají při mnoha zdravotních problémech.


A právě tyto antioxidanty nebo polyfenoly jsou v popcornu obsaženy ve velké míře, díky tomu, že je celozrnný.


Může vám pomoci zhubnout

Jak už jsme psali v porovnání s rýží, tak popcorn má vysoký obsah vlákniny a tak je jeho sytící efekt vysoký a při tom má rozumné množství kalorií na 100g.

Musí to být, ale doma připravený popcorn z kukuřice přímo určené k tomu, neboť když si koupíte předem připravený v sáčcích do mikrovlnné trouby, tak si spíše zaděláte na pár kg navíc a nějaké zdravotní problémy k tomu.

Většina takhle předpřipravených popcornů je plná tuků a ochucená chemickými dochucovadly v různých příchutích a tak se může jednoduše stát, že z 400kcal svačinky máte 1000kcal svačinu plnou chemie a to rozhodně nikdo nechce.

Dalším způsobem jak si zruinovat dietní a zdravý popcorn je, že na něj dáte nějaký topping a s tím to nakonec přeženete např. vám nebude stačit 10g másla ale ponoříte do do 50g a to už mluvíme zase o jiných kaloriích.Takže to by bylo pár informací o popcornu a co myslíte je tedy dle vás zdravější než rýže?

Samozřejmě, že rýže je také zdravá potravina, ale popcorn má své plusové benefity, které oceníte při dietě nebo když prostě máte chuť na popcorn. Rýže zase může pomoci lidem, kteři naopak potřebují nabrat nějaké to kg, jelikož vás tolik nezasytí.

Pokud tedy ale uděláme konečný rozstřel, tak popcorn vyhrává jako zdravější varianta 🍿🍿🍿

70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page