top of page

Dieta!

Tak za prvé každý jsme na nějaké formě diety, takže není potřeba se tohoto slova bát.


gif

  • Chci tedy zhubnout, jak to mám udělat?


Nejjednoduší odpověď je kalorický deficit! Prakticky jednoduchá rovnice kdy přijmeme méně jídla než vydáme za den nebo v průběhu týdne.

Co vlastně tedy kalorie znamená - přesná definice zní - Kalorie je množství energie, které dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody ze 14,5 °C na 15,5 °C. Pro nás bude bohatě stačit, že je to jednotka energie.


  • Jak si nastavit kalorický příjem

Pokud nad tím nechcete přemýšlet, pořiďte si trenéra např. v našich Službách najdete jak jídelníček (který bude opravdu dle vašich chutí - máme v jídelníčku například i MC wrap nebo domácí Twister) nebo také kompletní služby trenéra jako osobní tréninky nebo online.

Ale pokud chcete začít sami, tak vám určitě pomůže jedna za tří mobilních aplikací - Kalorické tabulky, Yazio a nebo MyFitnessPal

V těchto aplikacích si spočítáte cca váš příjem a jediné co pak potřebujete je dát si deficit 300 - 500kcal a sledovat zda-li váha jde dolů.

Jak si nastavíte Makroživiny, to už je prakticky na vás - hlavní je si hlídat bílkoviny v rozmezí 1,5 - 2g na kg vaší váhy a zbytek je jedno jak si rozložíte.


gif
  • Naše tělo dokáže hubnout díky více faktorům

  1. Bazální metabolismus - naše tělo pálí energii na pokrytí všech funkcí a bazální metabolismus je to, co spálíme i když naprosto nic neděláme. Výdej energie v tomto stavu je dán pouze prací (fungováním) životně důležitých orgánů, jako srdce, plíce, mozek a zbytek nervového systému, jater, ledvin, pohlavních orgánů, svalů a kůže. BM můžeme zvýšit díky silovému a kardio tréninku a také množstvím svalové hmoty, jen bohužel s věkem a snižováním svalové hmoty se nám zase zmenšuje a metabolismus se zpomaluje. BM má největší podíl na denním energetickém výdeji cca 60 - 70%.

  2. Termický efekt potravin - tělo vydává energii na trávení potravin a tak pokud konzumujete kvalitní stravu, tak musí vynaložit větší energii i na spálení, kdežto když si dáte např. protein tak tělo vynaloží minimální energii na zpracování. Takže raději volte potraviny, než drinky (mana, protein..) . Největší spotřebu energie bude mít tělo při konzumaci bílkovin, kde musí štěpit každičký gram a spotřebovávat na opravu svalů, šlach a úponů. U termického efektu se bavíme cca o 10% spálené energie za den.

  3. EAT = prakticky termogenní aktivity - sporty - fitko, běh, kolo.. ⁣ ⁣⁣NEAT = aktivity jako například mytí nádobí, chůze... Které přidají do celkového výdeje za den. Tyto dvě položky jsou prakticky nejvariabilnější součástí energetického výdeje. Jelikož zde se můžeme pohybovat v pár % a až v několika desítkách % cca 30%. Záleží na tom zda daná osoba je velice aktivní nebo dělá jen běžné věci např. v domácnosti a nemá tak prakticky skoro žádný extra výdej.
gif

Ono to takhle vypadá složitě, ale hlavní je začít. Stačí omezit některé potraviny a začít se pomalu hýbat - v začátku bude stačit i např. 10 minutová procházka (pokud jste se před tím nehýbali) a pak pohyb přidávat a začít klidně chodit i do fitka.


  • Jen pro příklad jak jsme na tom jako stát s obezitou

V roce 2019 u nás trpělo obezitou 25% žen a 22% můžu. Předpoklady říkají, že do roku 2030 bude každý druhý Evropan obézní.

Když se vrátíme do roku 1993 bylo u nás obézních "pouze" 12% žen a 10% mužů.

Takže se sami můžete podívat, že obezita má tendenci růst.

Velkým problémem je, že rychle přibývá obezita u dětí a to 10% v roce 1991 vs. 20% v roce 2019.


Obezita bohužel není žádná sranda a i když se v dnešní době hledí na city lidí a nemělo by se na to upozorňovat, jelikož body positive je dneska velký hit, ale mělo by se to řešit a né si říkat, že je člověk krásný v každém těle. Krása je totiž dosti subjektivní kdežto u zdraví jsou to jasná fakta.


53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page