top of page

Proč by si trenéři a atleti měli zamilovat trapbar?

Mrtvý tah je nejnáročnější ze všech silových cviků, ale mrtvý tah na trapbaru se zdá být vždy používán jen při nějakém handicapu. Jste zraněni, použijte trapbar. Máte špatnou mobilitu, používejte trapbar. Máte nadváhu? Nemůžete se ohnout a zvednout činku? Použijte trapbar.


Trap bar je prakticky někde uprostřed mezi silovými cviky (mrtvý tah - dřep). Vždy je tu, ale často se ignoruje, jelikož ho používají jen lidi, co mají nějaké zranění nebo bolesti zad, ale trapbar má využití i pro atlety, silové sportovce a je skvělou pomůckou pro začátečníky.


Díky tomu, že má trapbar vyšší úchopy a člověk stojí uvnitř osy (nikoliv za ní), tak je to i pro trenéry snazší tímto způsobem naučit člověka ohyb v kyčli a následně i v koleni = příprava na klasický mrtvý tah a dřep. Ale rozhodně to není o tom, že by trapbar všechno usnadňoval, to ne. Jelikož jen pouhým obrácením si mrtvý tah s trapbarem dokonale ztížíte a máte pocit, že taháte prakticky z deficitu i když jste na stejné úrovni jako při klasickém tahu. Ale jelikož stojíte uprostřed osy a máte širší úchop, tak musíte být i vzpřímenější = náročnější varianta než – li klasický mrtvý tah – prakticky něco jako snath grip.Trapbar je prakticky hybrid mezi dřepem a mrtvý tahem – dokonce i studie to dokazují, ale kupodivu sumo mrtvý tah zapojí stehna ještě více.

A kupodivu dosti atletům nebo i běžným cvičencům, pomůže trapbar s nižším úchopem, ke zlepšení klasického mrtvého tahu, dík tomu co jsme si psali před chvílí.


Výhoda trapbaru je v tom, že vlastně vaše nohy se nezastaví o osu před vámi, tudíž se můžete pohodlně dostat do ideální pozice pro vaše tělo. Což znamená, že dokážete vypojit spodní část zad a tlačit do podlahy jak nejvíc dokážete. Zabráníte díky optimální pozici tomu, že vám nejdříve vystřelí kyčle nahoru, jelikož vaše kolena zde mají spoustu prostoru kudy cestovat.
Pro atlety je zde výhodou to, že je to nejpodobnější pohyb jako při skoku do výšky.


Z osobních zkušeností, kdy jsem dost let i s klienty trénoval převážně jen klasiku nebo sumo, tak větším a větším zkoumáním pohybových vzorců, docházím k tomu, že trapbar je pro 90% cvičenců nejlepší volbou jak zesílit a nabrat i pořádné svaly. Klasický mrtvý tah a sumo můžeme tak nechat silovým trojbojařům a vzpěračům, kteří se bez těchto pohybů neobejdou, jelikož v tom prakticky soutěží. Nejenže jakožto trenér dokážete lépe lidi do toho pohybu dostat, ale udržíte i více motivované cvičence, protože valná hromada z nich na trapbaru bude prostě zvedat rance.

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page