top of page

Co pálí více kalorií: Kardio vs silový trénink?

Aktualizováno: 28. 2. 2022

Co pálí více kalorií: Kardio vs silový trénink?


Pro hubnutí jsou skvělým pomocníkem jak silový trénink, tak kardio trénink, ale který z těchto dvou typů tréninků je lepší v pálení kalorií? Pro většinu lidí bude odpověď určitě překvapením.
V dnešní době chceme všichni co nejrychlejší výsledky a včera bylo prakticky pozdě. Navíc když k tomu přidáme uspěchanost dnešní doby, kdy prakticky nikdo z nás nemá čas. Tak se můžeme často dostat do situace kdy si budeme muset vybrat jestli zvolíme kardio trénink nebo silový. A právě pro tyto situace je tu náš článek.

Pokud však chcete zajistit kompletní rozvoj postavy, tak silový trénink a kardio půjdou ruku v ruce. Nejen, že silovým tréninkem vybudujete svalnatou postavu co vám zrychlí metabolismus, tak kardiem budete posilovat srdce aby bylo silné a vy zdraví.

Kardio trénink pro spalování tuků


Pokud si vezmete hrudní pás a zkusíte všechny formy kardia, tak uvidíte, že i prakticky taková rychlejší chůze dokáže spálit více kalorií za 1 hodinu než-li silový trénink. Což je v realitě trochu smutné a možná by to mohlo někoho odradit od silového tréninku, ale né tak rychle.

Zde vám přikládám tabulku průměrů spálených kalorií při různých kardio aktivitách.


Kalorie se budou lišit dle pohlaví a dle vašeho fitness levelu neboli trénovanosti. Jedinec, který nikdy neběhal určitě nebude dosahovat takových čísel, ale může se na ně v budoucnu třeba dostat. Na začátku to bude spíše kolem poloviny těchto kalorií.

Tak a zde by mohl být prakticky konec článku.

ALE

Tady je jeden problém kardio trénink nebuduje svaly a svaly jsou ta hmota co je metabolicky aktivní = více svalů = více spálených kalorií.Silový trénink pro spalování tuků


Silový trénink spaluje trénink díky zvedané váze, počtu sérií a času pod napětím. Bohužel při silovém tréninku většinu času prakticky jen odpočíváme mezi sériemi - i když tady by mohl někdo argumentovat tím, že můžeme zkrátit pauzy mezi sériemi, ale na to bych zase mohl argumentovat, že ze silového tréninku jste udělali kardio. Právě zkrácení pauz není vhodný “zlepšením” silového tréninku, jelikož budete muset drasticky snížit používanou zátěž = menší růst svalů = menší spalované kalorie do budoucna.

Takže během silového tréninku dokážeme spálit něco mezi 150 - 350kcal za hodinu a to maximálně.

Teď si říkáte, tak proč to vlastně dělám a proč se trápím zvedáním nějakých blbých vah?

No akutně spálí silový trénink jen malinko kalorií, ale jeho hlavní výhoda tkví úplně v něčem jiném.

Díky silovéme tréninku nabíráte svalovou hmotu a ta pálí pak kalorie za vás.

Zrovna nedávno jsem vedl rozhovor s klientem o našich jídelníčcích kdy vlastně já v průměru jím 3000 kcal a on max 2500 kcal a při tom se naše tělesná váha liší od 20 kg, kdy já jsem ten lehčí.

A rozdíl mezi námi je ten, že já mám více svalové hmoty a mohl bych si prakticky dovolit jíst i více a pořád bych si udržel postavu s nižším procentem tuku.

Takže díky silovému tréninku si zlepšíte metabolismus, naberete svaly, budete vypadat lépe a nakonec se i cítit lépe.

Už jen to, že vaše tělo bude pevnější vám přinese spoustu benefitů v každodenním životě. Zde můžu mluvit zase z praxe trenéra, kdy drtivá většina klientů si před změnou postavy, chválí nejdříve to jak fungují v normální životě.


Ať kardio nebo silový trénink, tak se stejně nevyhnete dietě


Bohužel ať už děláte kardio nebo silový trénink, tak se proto abyste zhubli nevyhnete “dietě” neboli kalorickému deficitu.

Protože bez něj můžete spalovat kalorie prakticky jak chcete a stejně to nikam nepovede. Dokud budete přijímat více než spálíte, tak vám ani jedna z těchto aktivit nepomůže.

Pokud se budeme bavit o zdraví jako takovém, tak to i když nebudute hubnout, tak pohyb navíc vám určitě prospěje za každých okolností a vaše srdce vám poděkuje. Ale pokud půjde čistě jen o hubnutí, tak dieta jde s pohybem ruku v ruce.Rozuzlení - Kardio vs silový trénink pro spalování


Pokud vás nezajímají benefity silového tréninku jako je zrychlení metabolismu, svalová hmota a zpevnění postavy. Tak při této situaci bude vždy jasným vítězem kardio trénink - jelikož při kardio tréninku máme tepovou frekvenci neustále ve vyšších hodnotách a prakticky celý trénink se hýbeme bez pauzy.


Ale pokud nás zajímá spalování kalorií (tuků) v širším měřítku, tak kombinace obou stylů tréninků bude tou pravou volbou. A i přes to, že silový trénink prakticky nespálí nic ve srovnání s kardio tréninkem, tak do budoucna v celkovém měřítku spaluje mnohem více díky zvýšení bazálního metabolismu a většímu podílu “aktivní” hmoty na těle.

Navíc i těch 200 kcal ze silového tréninku je dobrým pomocníkem při spalování kalorií, protože každá kalorie se přece počítá a může z toho být třeba dortík navíc.


1 805 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page